Taal

🇳🇱 Nederlands

Spelers

2-5 spelers

Leeftijd

Vanaf 10 jaar

Speelduur

60 minuten

Moeilijkheid

Uitgever:

Review van Ticket to Ride Legacy: Legendes uit het Westen

Laat ik maar direct met de deur in huis vallen: Ticket to Ride Legacy: Legendes uit het Westen is een meesterwerkje, een meeslepende campagne vol verrassingen die je niet meer loslaat totdat je alle 12 potjes hebt voltooid. Daar gaan we, Ticket to Ride, Next-Level:

(GEEN) SPOILER ALERT: Alles wat nog geheim is en dus nog niet vóór het begin van het eerste spel in de regels te vinden is of zichtbaar is bij het spelmateriaal in de doos noem ik niet. Dus je kunt met een gerust hart deze review lezen en de foto’s bekijken. Wil je ook die inhoud niet zien? Stop dan nu met lezen en vertrouw dan maar op de vorige alinea.

Ticket to Ride is een echte klassieker. Na de eerste versie(USA) volgden o.a. Europa, Märklin en Rails & Sails. Ook heel veel uitbreidingen in de vorm van bijvoorbeeld een serie Map Packs(zie Nederland) maar ook een reeks op zichzelf staande kleinere versies zoals Amsterdam & New York. Een bestaat dus al een hele grote familie Ticket To Ride spellen.

En nu is er dus ook Ticket To Ride Legacy: Legendes uit het Westen. Een Ticket to Ride spel dat begint zoals je gewend bent.. maar dan ontwikkeld het zich in de loop van 12 spellen tot een uniek spel met regels en elementen die het spel compleet anders maken.

Ticket to Ride Legacy: Legendes uit het Westen - Handleiding & Verboden Inhoud
Duidelijk wat je wel en niet mag zien

LEGACY

Een Legacy spel is een spel dat begint als een normaal bordspel, maar daarna in de loop van een aantal potjes steeds veranderd. Er kunnen bijvoorbeeld nieuwe spelregels bijkomen of nieuw speelmateriaal, maar die zijn dus allemaal nog geheim totdat de verhaallijn aangeeft iets te mogen openen of bekijken. En al die veranderingen neem je weer mee naar de volgende spellen en zo ga je door tot alle 12 spelen van de campagne zijn afgelopen..

Ticket to Ride Legacy omvat dus een campagne van 12 spellen die plaats vinden tussen in de jaren 1865 t/m 1898. Deze kun je spelen tot 5 spelers. En ik adviseer je om steeds met dezelfde spelers te spelen.

Ticket to Ride Legacy: Legendes uit het Westen - Inhoud Doos
De inhoud van de doos. Alle geheime content is nog netjes verborgen.

De grote doos van het spel zit bomvol met spelmateriaal. Open je de doos dan krijg je direct een hele grote waarschuwing “STOP! Lees dit eerst”. En dat is maar goed ook want anders zou je in alle enthousiasme misschien doosjes openen, kaarten lezen of andere geheime elementen bekijken. Lees dus goed deze instructies en bewaar je nieuwsgierigheid voor de 12 potjes die gaan komen.

De 9 doosjes die direct opvallen zijn nog gesloten, in de loop van de campagne mag je af en toe zo’n doosje openmaken en dan komen er.. tsja dat mag ik dus niet zeggen haha. Wat ik wel mag zeggen is dat ieder doosje onverwachte , leuke en unieke nieuwe elementen toevoegen aan het spel.

Ticket to Ride Legacy: Legendes uit het Westen - Speelbord
Een klein stukje kaart uit het begin van het spel

Legendes uit het Westen is de naam van het spel, maar we beginnen in het oosten. De kaart bevat een groot deel van de Oostkust van de USA, langs de Atlantische Oceaan. Ook staan er veel plaatsnamen op die we nog niet eerder gezien hebben.

Het begin is, zeker als je TTR al gewend bent nog heel overzichtelijk. Het spel lijkt in het begin veel op een standaard potje Ticket To Ride, maar dan op een klein gedeelte van de kaart. Toch zie je al direct een aantal verschillen.

We zien bijvoorbeeld dat het speelbord opgebouwd uit een soort grote puzzelstukken. Je kan dus wel een beetje raden wat hier mee gaat gebeuren, maar voor het begin van het eerst spel in ieder geval nog niet.

Nieuwigheden aan het begin van het eerste spel:

  • Muntjes ipv Scorespoor
  • Geen punten per route (stad naar stad)
  • 20 treintjes per speler
  • Eigen Spoorwegmaatschappij met passende kleur treintjes
  • Route’s in eigen kleur leveren punten op
  • Grote Steden
  • Gebeurteniskaarten
  • Bedrijfsboxen
  • Campagnebox
Ticket to Ride Legacy: Legendes uit het Westen - Pauzekaart
De verhaallijn laat je duidelijk weten wanneer je niet verder mag lezen

De rode draad door het spel is de Verhaallijn, een stapel kaarten die je door de hele campagne heen loodst. Kaart voor kaart lezen we deze kaarten hardop voor om zo het verhaal van het spel te vertellen, maar ook vertellen ze je soms over nieuwe regels of elementen. Let wel goed op want staat er op de volgende kaarteen groot kruis met het woord stop dan mag je niet verder lezen. Er staat dan duidelijk aangegeven wanneer je de volgende kaart wel mag gaan lezen.

Ticket to Ride Legacy: Legendes uit het Westen - Bedrijfsbonus Spoorwegmaatschappij
Jouw persoonlijke bedrijfsbonuskaart, passend bij jouw eigen spoorwegmaatschappij

In de originele TTR waren routes van b.v. 6 treintjes in verhouding veel meer waard dan 2 routes van 3 treintjes met de zelfde bestemming. Spelers gingen dan vaak ook de lange tijd alleen maar kaarten sparen om zo veel mogelijk lange routes te kunnen claimen. In Ticket To Ride Legacy krijg je daar dus geen punten meer voor, met als resultaat dat er al veel sneller gebouwd gaat worden. Je krijgt dan wel weer een bonus als je op je eigen kleur bouwt. Beheer jij de rode Spoorwegmaatschappij, dan krijg je steeds $2 als je op een rode route bouwt.

Nieuw is ook de stapel groene gebeurteniskaarten. Door de stapel met treinkaarten zijn een aantal actiekaarten geschud. Zodra er 1 getrokken wordt moet de bovenste gebeurteniskaart van de stapel worden gelezen. Deze kaart kan b.v. een actie bevatten die direct moet worden uitgevoerd of een spelregel die geldig is totdat de volgende gebeurtenis-kaart wordt getrokken.

Sommige steden zijn Grote Steden, herkenbaar aan het groene rondje met stads-symbool. Leg je een route aan zo’.n grote stad dan mag je een treinkaart pakken.

Ticket to Ride Legacy: Legendes uit het Westen - Speelmateriaal Speler
Speelmateriaal, waaronder de bedrijfsbox

Verder hebben we nog de campagne box. Hierin berg je bijvoorbeeld de treinkaarten en bestemmingskaarten netjes op voor het volgende spel. Maar ook de postkaarten, die je nog niet mag bekijken zitten in deze bak. De Verhaallijn-kaarten bevinden zich ook in deze box, in een apart vak.

De 6 dividers in deze bak hebben de volgende titels:

  • Treinkaarten
  • Bestemmingskaarten
  • Gebeurteniskaarten
  • Opslagruimte
  • Postkantoor
  • Archief

 

Ticket to Ride Legacy: Legendes uit het Westen - Kaartenbak
Alle kaarten netjes gesorteerd

Loonstrookjes & Bedrijfsbox

Heeft een speler aan het eind van zijn beurt 2 of minder treintjes over dan is iedereen nog 1 keer aan de beurt, inclusief deze speler.

Op een loonstrookje noteer je aan het eind van ieder spel jouw verdiende Dollars:

  • Verzamelde munten
  • Voltooide bestemmingskaarten
  • Munten voor het aantal treintjes dat je over hebt, hoe minder hoe beter. Heb je bijvoorbeeld nog 4 treintjes over ontvang je $6, maar heb je al je treintjes opgemaakt ontvang je maar liefst $16.
  • Het totaalbedrag op jouw loonstrookje is het aantal punten dat je dit spel hebt behaald.
  • Ticket to Ride Legacy: Legendes uit het Westen - Bedrijfsbox Achterzijde
    Achterkant van de bedrijfsbox

Iedere speler heeft een eigen bedrijfsbox die bij jouw spoorwegmaatschappij hoort, een doosje met 2 lege vakjes. Het ene vakje is je kantoor, het andere vakje de kluis. Alles wat in de kluis gaat zie je pas weer terug aan het einde van de campagne, bijvoorbeeld de loonstrookjes. Dit houdt het spel extra spannend omdat je na verloop van een aantal potjes niet meer weet hoeveel punten iedereen ondertussen in zijn kluis heeft verzameld(en ook niet stiekem zelf bijhouden hé!).

De speler die verloren heeft krijgt de blauwe Startspeler-kaart. Deze bewaar je in je kantoor voor het volgende spel. Ik het kantoor bewaar je alles wat bij jouw spoorwegmaatschappij hoort en deze inhoud haal je er weer uit voor het volgende spel. Vergeet ook niet naar de stop-kaart in de verhaallijn te kijken of je op dit moment weer verder mag lezen in deze stapel kaarten.

Conclusie

Alan R.Moon, de grote man achter Ticket to Ride heeft voor Ticket to Ride Legacy de handen ineen geslagen met de spelontwerpers van Pandemic Legacy(Rob Daviau & Matt Leacock). Een zeer geslaagde samenwerking met een heerlijke campagne als resultaat.

Het ontwerp is prima. De treintjes zijn eenvoudig, per kleur anders. Het artwork ademt de sfeer van de periode(1865-1898) waarin zich het verhaal afspeelt. De bekende elementen zijn mooi aangepast aan het thema.

Het is, zeker voor TTR-veteranen, vrij gemakkelijk inkomen. De basisset aan regels is overzichtelijk en nieuwe elementen worden gedoseerd toegevoegd waardoor dit goed bij te houden is.

Ticket to Ride Legacy: Legendes uit het Westen - Munten
Punten in de vorm van munten ipv het bekende scorespoor

Ieder spel zal wel wat langer duren doordat er steeds meer speelmateriaal beschikbaar komt. En het klaarzetten en afronden van een spel neemt ook steeds wat meer tijd in beslag.

Je bent constant benieuwd naar het volgende stukje verhaal. Welke kaarten worden er gelezen? Welke doosje mag je openmaken? Wat gaat er veranderen? Het spelregelboekje zit vol met lege plekken, wat is daar de bedoeling van? Doordat er steeds leuke, nieuwe en verrassende elementen bijkomen blijf je enthousiast. Uit het allereerste doosje dat je mag openen komt al direct een geweldige verassing. Een hele onverwachte maar ó zo passende verrassing… sorry, meer zeg ik niet.

Wat je wel in gedachte moet houden is dat je dus wel echt 12 potjes moet spelen met hetzelfde groepje spelers. Als er iemand een spel mist dan zijn daar regels voor en is dat op te lossen. Maar het is echt veel leuker steeds met hetzelfde groepje te spelen. Als je de campagne van de 12 spellen hebt voltooid heb je dus een volledig uniek spel. Hoewel de campagne en de verhaallijn dan voorbij zijn kun je het spel gewoon blijven spelen.

Ticket to Ride Legacy: Legendes uit het Westen - Treinkaarten, Tickets, Gebeurteniskaarten
Treinkaarten, tickets, gebeurteniskaarten

Ticket to Ride Legacy: Legendes uit het Westen was voor mij een zeer onverwachte verrassing, maar wel een hele aangename. Ik heb me 12 potjes lang enorm vermaakt. Nieuwe elementen waren verassend en stuk voor stuk erg leuk. Na 20 jaar TTR heb je er soms wel even genoeg van, maar deze Legacy versie heeft ervoor gezorgd dat de oude liefde weer even helemaal terug is. Doordat je de score niet bijhoud blijft het spannend tot het einde. Je kan natuurlijk wel een beetje een inschatting maken van jou en je medespelers, maar meer ook niet. Doordat het spel goed uitgebalanceerd is lagen de uiteindelijke eindscores ook niet zo heel ver uit elkaar(alleen een beetje jammer van de 3e plek haha).

Ik had jullie graag zoveel meer willen vertellen over dit spel maar dat gaat helaas niet. Ik heb al heel wat stukjes tekst moeten schrappen omdat die toch iets te veel zouden verraden. Kortom: ik ben enthousiast. Een dikke aanrader, zie de eerste alinea.

Reviewer Bordspellen en Kaartspellen Mario

Deze review van Ticket to Ride Legacy: Legendes uit het Westen is geschreven door Mario.
Lees alle reviews van Mario

Dit spel is beschikbaar gesteld door de uitgever voor review, maar dit is geen betaalde reclame.

Koop Ticket to Ride Legacy: Legendes uit het Westen bij je lokale Spellenwinkel:

Alle Spellenwinkels

Steun Spellenbunker, koop bij deze winkels:

bol.com

Amazon

Videos over Ticket to Ride Legacy: Legendes uit het Westen

Omschrijving van Ticket to Ride Legacy: Legendes uit het Westen


Ticket to Ride Legacy: Legendes uit het Westen komt uit de Ticket to Ride Spelfamilie. Ticket to Ride Legacy: Legendes uit het Westen is een Strategiespel dat door 2-5 spelers gespeeld kan worden vanaf 10 jaar. Een spelletje Ticket to Ride Legacy: Legendes uit het Westen duurt gemiddeld 60 minuten en scoort qua moeilijkheid 2.5 ster(ren) . Ticket to Ride Legacy: Legendes uit het Westen staat in het Engels bekend onder de naam Ticket to Ride Legacy: Legends of the West. Ticket to Ride Legacy: Legendes uit het Westen is ontworpen door Rob Daviau, Matt Leacock & Alan R. Moon en wordt in het Nederlands in Nederland & België uitgegeven door Asmodee & Days of Wonder. .

Koop Ticket to Ride Legacy: Legendes uit het Westen bij je lokale Spellenwinkel:

Alle Spellenwinkels

Steun Spellenbunker, koop bij deze winkels:

bol.com

Amazon

De Ticket to Ride Spelfamilie

Deze spellen komen ook uit de Ticket to Ride Spelfamilie

HEY WACHT!

Geef je hier op voor onze nieuwsbrief

Je mist dan nooit meer het laatste Spellenbunker nieuws!

Nieuwsbrief

Om onze website goed te laten werken, gebruiken we cookies. Klik op 'Meer info' om ons Privacybeleid te lezen.